Dlaczego warto przygotować projekt ogrodu z wizualizacją?
Autor: Michał Bazała, publikacja: 2019-02-14
Aby zbudować ciekawy, piękny i nowoczesny ogród, łączymy ze sobą elementy z szerokiego spektrum budownictwa, elektryki i agrotechniki. Dla przykładu wymienię tylko te, które najczęściej stosujemy: rośliny z różnych siedlisk i regionów, tarasy na szkieletowych konstrukcjach, murowane palisady, ścieżki z zagęszczonych kruszców, strumienie napędzane pompami, wodoodporne oświetlenie, hydraulika zaopatrująca dysze do podlewania w wodę, elektronika sterująca systemem nawadniającym i nawożącym. Jeśli nie mamy odpowiednio zgranej i wielozadaniowej ekipy ogrodniczej, będziemy skazani na walkę z pojedynczymi podwykonawcami, co podniesie koszt i pożre mnóstwo czasu. W takim wypadku uratuje nas, w pewnym stopniu, dobrze przygotowany projekt ogrodu. Z tym że na pewno wielu fachowców nie do końca odwzoruje zamysł projektanta ze zwykłego rzutu z góry, gdzie setki kółek nałożonych jest na siebie. Przy skomplikowanych projektach nieodzowne są tzw. wizualizacje, czyli wirtualne obrazy 3D naszego przyszłego ogrodu z widoku perspektywicznego. Taki widok to nie tylko ogromne źródło informacji dla wykonawcy, ale także spojrzenie w przyszłość i przewidzenie, jak ogród będzie prezentował się za kilka lat.
To, że rośliny urosną, jest pewne, tylko czy pomyśleliśmy zawczasu o drzewach sadzonych zbyt blisko sąsiada lub domu, o korzeniach wrastających w beton, o rozmieszczeniu rur i przewodów elektrycznych? Także o tym, czy nasz ulubiony widok nie przerodzi się w zieloną ścianę i później z żalem będziemy ścinać pielęgnowane rośliny? Jak wyobrażamy sobie nasz ogród w zimę lub w inną porę roku? Na te wszystkie pytania odpowie zaawansowany program do projektowania ogrodów, który będzie w stanie widok 2D zamienić w fotorealistyczne rzuty 3D. Dodatkowo baza roślin takiego programu zawiera symulacje tempa wzrostu najpopularniejszych gatunków oraz ich wyglądu o różnych porach roku.
Tym samym w naszym projekcie widok zimowy będzie różnił się od wiosennego i od takiego za kilka lat. Wszystko to oczywiście możemy przedstawić w ciągu kilku minut na ekranie monitora. W ten sposób można dodatkowo pozwolić Klientom na jeszcze dokładniejsze zanurzenie się w projekcie. Dzięki okularom wirtualnej rzeczywistości np. firmy Oculus Rift po ogrodzie można chodzić jak w typowej grze komputerowej. Obserwator sam steruje swoimi krokami i rozgląda się po tym wirtualnym ogrodzie. Może spojrzeć w dowolne miejsce pod każdym kątem i z dowolnej wysokości (o ile nie ma lęku przestrzeni!:). Co więcej, możemy przedstawić taką immersję o różnych porach dnia i nocy, a przy okazji sprawdzić, czy np. markiza rzuci odpowiednio szeroki cień nad tarasem lub jak bardzo drzewa zasłonią widok za odpowiednio dobraną liczbę lat.
Co otrzymujemy w projekcie ogrodu?
Powyżej opisałem tylko podstawowe możliwości zaawansowanych programów planistycznych, ale co daje nam jeszcze sam projekt? Przede wszystkim przebieg prac ogrodowych nie będzie chaotyczny, bo z góry będziemy wiedzieli, co i gdzie powinno się znajdować. W profesjonalnej firmie projektanci to osoby, które również pracują w terenie i realizują swoje pomysły. Dzięki temu wizualizacje są zawsze realne do wykonania i mają przemyślany harmonogram. Za sprawą precyzyjnego projektu ogrodu unikniemy zbędnego przesadzania roślin i przeróbek systemów nawadniających, a tym samym zaoszczędzimy czas i pieniądze. Przyszły właściciel ogrodu, dzięki projektowi, dokładnie wie, na jakie koszty musi się przygotować i może je odpowiednio rozłożyć w czasie. Dodatkowo sama rozmowa z kimś, kto zajmuje się projektowaniem ogrodów i zna różne możliwości ich wykonania, bardzo pomoże w zdecydowaniu się na konkretny styl ogrodowy i jego dopasowanie do indywidualnych wymagań.
Podczas realizacji projektu ogrodu Klienci otrzymują:
- Rzut 2D i wiele różnych widoków 3D z najważniejszych punktów i w kierunku najistotniejszych części ogrodu.
- Możliwość wirtualnego spaceru po projekcie w okularach wirtualnej rzeczywistości, samodzielnie sterując swoimi ruchami i dowolnie obracając głową. Pozwoli to na realne określenie, czy któryś z elementów ogrodu nie góruje zbyt mocno nad innymi, czy ścieżki są odpowiednio szerokie, czy na tarasie będzie wystarczająca ilość miejsca dla gości itd.
- Plan nasadzeń drzew i krzewów.
- Wizualizację wyglądu ogrodu podczas każdej pory roku osobno (dla wybranych roślin).
- Symulację wyglądu ogrodu w dzień i w nocy.
- Symulację wzrostu roślin w kolejnych latach.
- Plan ułożenia kabli elektrycznych oraz plan rozmieszczenia źródeł światła (wizualizacja będzie zawierała symulację oświetlenia w porze nocnej).
- Plan ułożenia przewodów automatycznego podlewania oraz naniesienie zasięgów podlewania.
- Plan rozmieszczenia ściółkowania, trawników, rabat z bylinami i in.
- Plan konstrukcji tarasu drewnianego (układ legarów i betonowych fundamentów).
- Plan murków, ścieżek i obrzeży.
- Prezentację założeń projektu i jego finalnego wyglądu przez pracownika firmy w szerszym gronie osób.
- Wstępną wycenę kosztów realizacji.
- Wstępną wycenę kosztów eksploatacji i serwisu ogrodowego.
Jaki jest koszt wykonania projektu ogrodu?
Cena projektu ogrodu jest niska w stosunku do całkowitego kosztu średniej wielkości ogrodu. Te kilka dodatkowych procent pozwoli w przyszłości oszczędzić kilkadziesiąt, które zużylibyśmy na nieprzemyślane rzeczy, tj. przesadzenia, przeróbki i modyfikacje. Koszty zaprojektowania ogrodu są zmienne w zależności od jego wielkości i charakteru. Ogrody z formami kubicznymi i na których w głównej mierze znajduje się trawnik, będą o wiele łatwiejsze do zaprojektowania niż skomplikowane formy obłe z wielogatunkowymi rabatami. Dla przykładu, projekt przydomowego ogródka w bloku mieszkalnym z trawnikiem, systemem nawadniania i oświetleniem, o powierzchni 30 m2 to koszt około 500 zł. Z kolei plan ogrodu o powierzchni około 500 m2 to w przybliżeniu 2000 zł. Większe powierzchnie z reguły są wyceniane indywidualnie.
Ile czasu trwa przygotowanie projektu?
Dokładne opracowanie planu, wraz ze spotkaniami i burzami mózgów z inwestorami, to dla średniego ogrodu około miesiąca. W przypadku niewielkich projektów prace zamykane są w ciągu tygodnia. Terminy wydłużają się w sezonie wegetacyjnym, kiedy realizowane są projekty w terenie. Dlatego też wykonawcy wdzięczni są swoim Klientom, jeśli ci zdecydują się pomyśleć o projektowaniu wcześniej i zamówią wizualizację w okresie jesienno-zimowym. Od listopada do marca oferowane są specjalne zniżki.
Opracował:
Michał Bazała
Garden Rangers